| Basic parameters | |
| Released | 11/1/2014 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 43.43mm(1.71in) |
|---|---|
| Width | 39.88mm(1.57in) |
| Depth | 11.7 millimeters (0.46 inches) |
| Weight | 50 grams (1.75 ounces) |
| Hardware | ||
| CPU | Single-core, 1 processor: 1x 533MHz ARM7EJ-S (Single-core) |
|
|---|---|---|
| RAM | None | |
| Internal storage | Until 8GB microSD, microSDHC(dedicated slot) | |
| Memory card | 2G | |
| Expansion capacity | ||
| UI OS | 32bit: MediaTek MT6260A | |
| loudspeaker | ||
| Screen | |
| Screen dimensions | 240x240 pixels |
|---|---|
| Screen type | TFT LCD |
| Display resolution | 260 thousand |
| Screen material | |
| Refresh rate | Proprietary OS |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | feature not registered |
| Camera | |
| Total camera count | |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Not supported |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | Not supported |
| SIM card | |
| GPS | Not supported |
| Bluetooth | 3.0 + A2DP |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
| USB | Mini-USB 1.1 (Mini-B) |
| Battery | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
|---|---|
| Battery capacity | 380 mAh |
| Wired charging | Wired charging |
| Wireless charging | feature not registered |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | Not supported |
|---|---|
| Inductor | |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | |
|---|---|
| GPU graphical controller | 128MB |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | Not supported |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | |
| CPU frequency | feature not registered |
| System version | None |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery