| Basic parameters | |
| Released | 4/1/2014 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | 2/28/2014 |
| Usage scenario | |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 183.5mm(7.22in) |
|---|---|
| Width | 103.9mm(4.09in) |
| Depth | 7.2 millimeters (0.28 inches) |
| Weight | 239 grams (8.37 ounces) |
| Hardware | ||
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.6GHz ARM Cortex-A9 (Quad-core) |
|
|---|---|---|
| RAM | None | |
| Internal storage | Until 64GB microSD, microSDXC(dedicated slot) | |
| Memory card | 2G, 3G | |
| Expansion capacity | ||
| UI OS | 32bit:HiSilicon Kirin 910(28nm) | |
| loudspeaker | ||
| Screen | |
| Screen dimensions | 1200x1920 pixels (16:10) |
|---|---|
| Screen type | LTPS LCD |
| Display resolution | 16 million |
| Screen material | |
| Refresh rate | Android 4.2.2 Jelly Bean |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 60Hz |
| Camera | |
| Total camera count | |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Back camera: 13 megapixels(4128x3096 pixels),Front camera: 5 megapixels(2592x1944 pixels) |
| Aperture | Back camera: f/2.2 (aperture),Front camera: feature not registered |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi hotspot |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | LED flash |
| SIM card | Not supported.1 slot (Single-SIM)Standard mini-SIM (2FF) |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Battery | ||
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) | |
|---|---|---|
| Battery capacity | 5000 mAh | |
| Wired charging | Wired charging | |
| Wireless charging | Not supported | |
| Wireless reverse charging | ||
| Features and Services | ||
| Three prevention functions | Not supported | |
|---|---|---|
| Inductor | Accelerometer Ambient light sensor Gyroscope Proximity sensor |
|
| Other functions | ||
| Other information | ||
| CPU cores | ||
|---|---|---|
| GPU graphical controller | 2GB LPDDR3 | |
| RAM memory | ||
| ROM storage type | ||
| Other hardware parameters | ||
| Pixel density | ||
| HDR technology | HDR photo only main camera | |
| Contrast | ||
| Screen brightness | ||
| Screen technology | ||
| Number of shots | ||
| Wide Angle | ||
| Camera feature | ||
| Front video | ||
| 5G network | ||
| 4G network | ||
| 3G network | ||
| Connect and share | ||
| Other network parameters | ||
| Battery life | ||
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC | |
| Video support | MP4, H.264, H.263, WMV | |
| Build, materials | Plastic body, glass front | |
| CPU frequency | ARM Mali-450 MP4 (533MHz) | |
| System version | None | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery