| Shape | |
| Length | 140.4mm |
|---|---|
| Width | 67.5mm |
| Depth | 6.99mm |
| Weight | 120g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Mt6589t |
|---|---|
| RAM | 2GB game running stuck |
| Internal storage | 16GB3276 photos 1365 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | Five inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 1920x1080 pixels |
| Screen material | TFT material (IPS technology) |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 2 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:13 million pixels Front camera 1:200 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | WIFI, IEEE 802.11n, WAPI |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/900/1800/1900 3G:WCDMA 900/2100 |
| Network technology | 3G (China Unicom) |
| SIM card | Micro SIM card> |
| GPS | GPS Navigation>, A-GPS Technology> |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 2000mAh small battery |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Quad core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 441ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | China Unicom 3G (WCDMA), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support AAC/AAC+/MP3 and other formats |
| Video support | Support H.263/H.264/MPEG4 and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 1.5GHz |
| System version | Android 4.2 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery