| Shape | |
| Length | 152mm |
|---|---|
| Width | 76.6mm |
| Depth | 8.6mm |
| Weight | 149g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Mt6752m |
|---|---|
| RAM | 2GB game running stuck |
| Internal storage | 16GB3276 photos 1365 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 32GB |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 5.5 inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 1280x720 pixels |
| Screen material | TFT material (IPS technology) |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 2 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:13 megapixels Front camera 1:80 megapixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WIFI, IEEE 802.11 b/g/n |
|---|---|
| Network frequency | 2G: GSM B2/3/8 3G:TD-SCDMA B34/39 4G: TD-LTE B38/39/40 |
| Network technology | 4G (mobile), 3G |
| SIM card | Micro SIM card> |
| GPS | GPS Navigation>, A-GPS Technology>, GLONASS Navigation> |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 3500mAh big battery big battery mobile phone> |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor, compass |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 267ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Full fit technology |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | Mobile TD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | OTG, Bluetooth 4.0 |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MP3/AMR/MIDI format |
| Video support | Support VP9/H.265/H.264 and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 1.5GHz |
| System version | Android 4.4 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery