| Basic parameters | |
| Released | September 2006 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | Music |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 103.5mm |
|---|---|
| Width | 46.5mm |
| Depth | 15mm |
| Weight | |
| Hardware | |
| CPU | |
|---|---|
| RAM | |
| Internal storage | |
| Memory card | Support storage expansion, free 128M T-Flash card; Plug and play |
| Expansion capacity | |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 2.2 inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 176×220 pixels |
| Screen material | TFT |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | 1.3 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | |
|---|---|
| Network frequency | GSM 900/1800/1900 |
| Network technology | 3G |
| SIM card | |
| GPS | |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | |
| Battery | |
| Battery type | |
|---|---|
| Battery capacity | |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 80ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | GSM |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Sing with audio and video: enjoy real karaoke anytime, anywhere, sing by yourself MP3 supports background playback. After playing MP3, press the return key to return to standby mode. You can listen to music while performing other operations, such as sending and receiving text messages. |
| Video support | Supports popular mp4 and 3gp format video files, MP4 can be played horizontally |
| Build, materials | |
| CPU frequency | |
| System version | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery