| Basic parameters | |
| Released | January 2019 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | Three Proofings |
| Fuselage color | red black, black |
| Fingerprint recognition | Rear fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 166mm |
|---|---|
| Width | 83mm |
| Depth | 13.3mm |
| Weight | 268g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Helio P60 |
|---|---|
| RAM | The 6GB game works well |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 128GB |
| UI OS | Android 8.1 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.2 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen, face screen |
| Display resolution | 2246x1080 pixels |
| Screen material | |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:16 million pixels Rear camera 2:13 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | Dual cameras |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | WiFi4 (IEEE 802.11 a/b/g/n) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | |
| GPS | GPS Navigation>, A-GPS Technology>, GLONASS Navigation> |
| Bluetooth | support |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4200mAh |
| Wired charging | |
| Wireless charging | Support>,10w |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP68 rating> |
|---|---|
| Inductor | Environmental sensor, distance sensor, fingerprint recognition, gyroscope, electronic compass, air pressure sensor |
| Other functions | Working environment temperature: (-20 ~ +55) ℃, using professional explosion-proof materials + dual circuit protection design, can be widely used in: oil and gas industry, waste management industry, mining industry (except underground), coal industry, chemical industry/ Pharmaceutical factories, fire protection and other industries can also support wireless charging functions (wireless chargers cannot be used in explosion-proof areas). |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Mali-G72 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Corning Gorilla Glass 5 |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000) |
| Connect and share | OTG, VoLTE |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | support |
| Video support | support |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.0GHz |
| System version | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery