| Basic parameters | |
| Released | January 2020 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | Three Proofings , Elderly , Explosion-Proof , Intercom |
| Fuselage color | grey |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 167mm |
|---|---|
| Width | 81.7mm |
| Depth | 13.9mm |
| Weight | 294g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Helio P90 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 512GB |
| UI OS | Android 9 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.3 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 2340x1080 pixels |
| Screen material | |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:48-megapixel Rear camera 2:16-megapixel rear camera 3:8-megapixel front camera 1:16-megapixel |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light (5 pcs) |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | WiFi4 (IEEE 802.11 a/b/g/n) |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM B2/3/5/8 3G:WCDMA B1/2/4/5/8 4G:LTE-FDD B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28A/28B/66/71 4G:LTE-TDD B34/38/39/40/41 |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Micro SIM card) |
| GPS | GPS Navigation>, Galileo Navigation, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5500mAh |
| Wired charging | 18w(9V/2A) |
| Wireless charging | Support>,10w |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP68 rating> |
|---|---|
| Inductor | G-sensor, distance sensor, environment sensor, gyro sensor/electronic compass, fingerprint recognition sensor, heart rate sensor, pedometer sensor, battery sensor, barometer/altitude sensor |
| Other functions | PTT intercom, one-click flashlight, one-click SOS, underwater shooting |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | All Netcom: China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | Unicom 2G/ Mobile 2G (GSM) Mobile 3G (TD-SCDMA), Unicom 3G (WCDMA), Telecom 3G (CDMA2000) |
| Connect and share | WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | Theoretical talk time: 25 hours Theoretical standby time: 550 hours |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.2GHz |
| System version | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery