| Basic parameters | |
| Released | September 2019 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | Three Proofings |
| Fuselage color | Orange red, classic black |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 182mm |
|---|---|
| Width | 85.8mm |
| Depth | 21.2mm |
| Weight | 408g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Mt6763 |
|---|---|
| RAM | The 6GB game works well |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 128GB |
| UI OS | Android 8.1 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 5.65 inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 2160x1080 pixels |
| Screen material | |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 2 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:21 million pixels Front camera 1:13 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 900/1800 3G:WCDMA 900/2100 4G:TD-LTE B38/B39/B40/B41 |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Micro SIM card) |
| GPS | GPS Navigation>, A-GPS Technology>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | support |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 8000mAh |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP68 rating> |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, temperature sensor, brightness sensor, height sensor, pressure sensor, gyroscope, compass |
| Other functions | POC soft intercom |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Corning Gorilla Glass 4 |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | All Netcom: China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | Unicom 2G/ Mobile 2G (GSM) Mobile 3G (TD-SCDMA), Unicom 3G (WCDMA), Telecom 3G (CDMA2000) |
| Connect and share | WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | Theoretical talk time: 960 minutes Theoretical standby time: 360 hours |
| Audio formats | Support MIDI/MP3 and other formats |
| Video support | Support MP4/3GP/WMV and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.3GHz |
| System version | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery