| Basic parameters | |
| Released | June 12, 2018 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart , Phablet, Camera , Music Headphones |
| Fuselage color | Flame red, ceramic black, see-through blue |
| Fingerprint recognition | Rear fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 156.6mm |
|---|---|
| Width | 73.9mm |
| Depth | 8.7mm |
| Weight | 188g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 845 |
|---|---|
| RAM | The 6GB game works well |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 2TB |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | Six inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 2880x1440 pixels |
| Screen material | Super LCD 6 |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear wide-angle lens: wide-angle lens Rear telephoto lens: telephoto lens Front-facing main camera: main camera Front-facing main camera: main camera |
| Pixel | Rear wide-angle lens: 12 million pixels Rear telephoto lens: 16 million pixels front main camera: 8 million pixels front main camera: 8 million pixels |
| Aperture | Rear wide-angle lens: f/1.75 Rear telephoto lens: f/2.6 Front main camera: f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | UltraSpeed full-pixel autofocus 2.0 (phase detection autofocus + laser focus), photography supports 1.85x to 2x optical zoom, digital zoom up to 10x, fast HDR 2.0, OIS optical image stabilization, background blur, dual compensation Light, AR fun stickers, selfie countdown setting up to 10 seconds, face detection, professional camera mode, supports 32 seconds long exposure and RAW format, panorama |
| Rear video shooting | 4K (3840x2160, 30 frames/second) video recording 1080p (1920×1080, 30 frames/second) video recording |
| Front camera function | Background blur, AR fun stickers, fast HDR, face recognition, screen flash, automatic self-timer, self-timer countdown setting up to 10 seconds, beauty mode, panoramic Selfie |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/900/1800/1900 3G:CDMA 2000 800 3G:TD-SCDMA 1900/2000 3G:WCDMA 850/900/1900/2100 4G:TD-LTE B34/38/39/40/41 4G:FDD-LTE B1/3/5/7/8/20/4/12/17 |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, A-GPS Technology>, GLONASS Navigation>, Galileo, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 3500mAh big battery big battery mobile phone> |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP68 rating> |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor, fingerprint recognition, gyroscope, electronic compass, magnetic sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | LPDDR4X |
| ROM storage type | UFS 2.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 537ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | 1080p (1920×1080, 30 frames/second) video recording |
| 5G network | |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM), China Telecom 2G (CDMA) |
| Connect and share | WLAN hotspot, VoLTE |
| Other network parameters | 2x2MIMO |
| Battery life | Theoretical call time: 1428 minutes |
| Audio formats | Support 3GP/MP4/M4A/AAC/TS/FLAC/MP3/MID/OGG/MKV/WAV and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4/TS/WEBM/MKV/HDR10 VIDEO and other formats |
| Build, materials | Glass body view official pictures> |
| CPU frequency | 2.8GHz |
| System version | Android 8.0 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery