| Basic parameters | |
| Released | December 2012 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 3G , Smart , Camera |
| Fuselage color | black, red, blue, yellow |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 132.35mm |
|---|---|
| Width | 66.2mm |
| Depth | 10.12mm |
| Weight | 130g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon Msm8260a |
|---|---|
| RAM | 1GB game running stuck |
| Internal storage | 16GB3276 photos 1365 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 4.3 inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 1280x720 pixels |
| Screen material | Super LCD 2 |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 2 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:80 megapixels Front camera 1:210 megapixels |
| Aperture | f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | WiFi4 (IEEE 802.11 a/b/g/n) |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/900/1800/1900 3G:TD-SCDMA 1880-1920/2010-2025 |
| Network technology | 3G (mobile) |
| SIM card | Micro SIM card> |
| GPS | GPS Navigation> |
| Bluetooth | Bluetooth 2.1 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 1800mAh small battery |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Dual core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 342ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MIDI/MP3/AAC/AMR/WAV/ASF/WMA/M4A and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4/3G2/M4V/ASF/WMV and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 1.5GHz |
| System version | Windows Phone 8 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery