| Basic parameters | |
| Released | December 2014 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart , Camera |
| Fuselage color | Gold and silver collection, black gold gray, gold still gold |
| Fingerprint recognition | Pre-fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 150.99mm |
|---|---|
| Width | 71.99mm |
| Depth | 9.61mm |
| Weight | 168g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Helio X10 (mt6795) |
|---|---|
| RAM | 3GB game running stuck |
| Internal storage | 32GB6553 photos 2730 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 128GB |
| UI OS | |
| loudspeaker | HTC BoomSound dual front stereo speaker |
| Screen | |
| Screen dimensions | 5.2 inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 2560x1440 pixels |
| Screen material | SLCD |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:20 megapixel Rear camera 2:0.2 megapixel Front camera 1:0.4 megapixel |
| Aperture | f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light (dual) |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Single frequency WIFI, IEEE 802.11 n/b/g |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/900/1800/1900 3G:WCDMA 850/900/1900/2100 3G:TD-SCDMA 1900/2000 4G:TD-LTE 1900/2300/2600 4G:FDD-LTE 700/850/900/1800/2100/2600 |
| Network technology | 4G (China Mobile, China Unicom), 3G |
| SIM card | Nano SIM card> |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation> |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 2840mAh small battery |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, acceleration sensor, light sensor, distance sensor, gyroscope, electronic compass, fingerprint recognition, magnetic sensor, CIR sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | True eight core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 565ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Corning Gorilla Glass> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | DLNA, WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MID/MP3/AAC/AMR/OGG/M4A/WAV/FLAC/AC3/EC3/EAC3 and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4/3G2/AVI/WMV/MKV and other formats |
| Build, materials | Metal body view official pictures> |
| CPU frequency | 2.2GHz |
| System version | Android 5.0 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery