| Basic parameters | |
| Released | October 2011 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 3G , Smart , Camera , Music , Business |
| Fuselage color | White |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 132.5mm |
|---|---|
| Width | 70.7mm |
| Depth | 9.9mm |
| Weight | 162.5g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon Msm8255 |
|---|---|
| RAM | 768MB The game runs smoothly |
| Internal storage | |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 4.7 inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 800x480 pixels |
| Screen material | SLCD |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 2 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:80 megapixels Front camera 1:1.3 megapixels |
| Aperture | f/2.2 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light (dual) |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | WiFi4 (IEEE 802.11 a/b/g/n) |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/900/1800/1900 3G:WCDMA 850/900/2100 |
| Network technology | 3G |
| SIM card | SIM card> |
| GPS | |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | Removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 1600mAh small battery |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor, acceleration sensor, gyroscope |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Single core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno205 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 199ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | GSM,WCDMA |
| Connect and share | DLNA, WLAN hotspot, Bluetooth 3.0 |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MP3/M4A/WMA/WAV/MID/OGG and other formats |
| Video support | Support MP4/3GP/3G2/WMV/M4V and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 1.5GHz |
| System version | Android 2.3 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery