| Basic parameters | |
| Released | August 2020 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | July 22, 2020 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Game , Fast Charge |
| Fuselage color | Blazing Armor, Dazzling Blue Ice Blade |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 169.17mm |
|---|---|
| Width | 78.48mm |
| Depth | 9.9mm |
| Weight | 239g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 865 Plus |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | Legion OS |
| loudspeaker | Holographic sound field dual speakers (0.65MM amplitude), 1.4cc cavity |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.65 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen, face screen |
| Display resolution | 2340x1080px |
| Screen material | AMOLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Touch sampling rate | 240Hz |
| Screen Color | DCI-P3 color gamut |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | Rear main photograph: Main photograph Rear wide-angle macro lens: wide-angle macro lens Front main photograph: main photograph |
| Pixel | Rear main shot: 64 million pixels rear wide-angle macro lens: 16 million pixels front main shot: 20 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: Main camera f/1.89 Front main camera: f/2.2 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light (dual color temperature) |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, A-GPS Technology>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | support |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 90w (full charge in 30 minutes) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor, 14 temperature sensors |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno650 |
| RAM memory | LPDDR5 |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | 800nits maximum brightness |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MIDI/MP3/AAC and other formats |
| Video support | Support MP4/3GP/AVC/AVI/MPEG-4 and other formats |
| Build, materials | Metal body |
| CPU frequency | 3.1Ghz A77*1+2.42Ghz A77*3+1.8GHz A55*4 |
| System version | Android 10 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery