| Basic parameters | |
| Released | December 2020 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | , 4G , 3G , Smart |
| Fuselage color | blue red |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 149.1mm |
|---|---|
| Width | 71mm |
| Depth | 8.75mm |
| Weight | 146g |
| Hardware | |
| CPU | Unisoc |
|---|---|
| RAM | 2GB game running stuck |
| Internal storage | 16GB3276 photos 1365 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 128GB |
| UI OS | Android 10 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 5.45 inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | |
| Screen material | TFT material (IPS technology) |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 2 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:0.5 million pixels Front camera 1:0.5 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | 4G: GSM 850/900/1800/900 |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (2+1 card slot, dual Nano-Sim card + micro-SD card) |
| GPS | GPS Navigation>, A-GPS Technology> |
| Bluetooth | support |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | Removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 2500mAh small battery |
| Wired charging | 5w(5V/1A) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Light sensor, distance sensor, acceleration sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Quad core |
|---|---|
| GPU graphical controller | UNISOC SC9832E |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | In-Cell full lamination technology> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | Dual 4G: China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Unicom 3G (WCDMA), China Mobile/China Unicom 2G (GSM) |
| Connect and share | OTG |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | support |
| Video support | support |
| Build, materials | Plastic back shell (polycarbonate material) |
| CPU frequency | 1.4GHz |
| System version | Android 10 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery