| Basic parameters | |
| Released | 3/1/2006 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 132mm(5.2in) |
|---|---|
| Width | 51mm(2.01in) |
| Depth | 21 millimeters (0.83 inches) |
| Weight | 172 grams (6.02 ounces) |
| Hardware | |
| CPU | 32bit:Texas Instruments OMAP 1510 |
|---|---|
| RAM | 64MB SDRAM |
| Internal storage | None |
| Memory card | Until 2GB MMC(dedicated slot) |
| Expansion capacity | |
| UI OS | None |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 4" inches |
|---|---|
| Screen type | TFT LCD |
| Display resolution | 640x200 pixels |
| Screen material | |
| Refresh rate | feature not registered |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 65 thousand |
| Camera | |
| Total camera count | 2 cameras |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Back camera: Not supported(Not supported),Front camera: Not supported(Not supported) |
| Aperture | Back camera: feature not registered,Front camera: feature not registered |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | Not supported |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | 802.11 b/g [wifi3] (2.4GHz) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 2G |
| SIM card | Not supported.1 slot (Single-SIM)Standard mini-SIM (2FF) |
| GPS | Not supported |
| Bluetooth | 1.2 |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Supported |
| USB | USB 2.0 proprietary connector |
| Battery | ||
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Removable)BP-6M | |
|---|---|---|
| Battery capacity | 1100 mAh | |
| Wired charging | Wired charging | |
| Wireless charging | Not supported | |
| Wireless reverse charging | ||
| Features and Services | ||
| Three prevention functions | Not supported | |
|---|---|---|
| Inductor | Not supported | |
| Other functions | ||
| Other information | ||
| CPU cores | ||
|---|---|---|
| GPU graphical controller | feature not registered | |
| RAM memory | ||
| ROM storage type | ||
| Other hardware parameters | ||
| Pixel density | ||
| HDR technology | Not supported | |
| Contrast | ||
| Screen brightness | ||
| Screen technology | ||
| Number of shots | ||
| Wide Angle | ||
| Camera feature | ||
| Front video | ||
| 5G network | ||
| 4G network | ||
| 3G network | ||
| Connect and share | ||
| Other network parameters | ||
| Battery life | ||
| Audio formats | MP3, WAV, AAC, MIDI | |
| Video support | MP4, H.263, 3GP | |
| Build, materials | Plastic body | |
| CPU frequency | Single-core, 1 processor: 1x 150MHz ARM925T (Single-core) |
|
| System version | Symbian 7.0 S80 2nd Edition | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery