| Basic parameters | |
| Released | December 01, 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | World Launch: April 14, 2021 China Launch: October 27, 2021 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera , Fast Charge |
| Fuselage color | black, green, pink |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 157mm |
|---|---|
| Width | 68mm |
| Depth | 8.2mm |
| Weight | 168g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 888 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 1TB |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.1 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen, face screen |
| Display resolution | 2520x1080px |
| Screen material | OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 240Hz |
| Screen Color | 10bit, 97%DCI-P3 |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:12 million pixels Rear camera 2:12 million pixels Rear camera 3:12 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4500mAh |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno660 |
| RAM memory | LPDDR5 |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | Support |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Corning Gorilla Glass 6 |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | All Netcom: China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000) |
| Connect and share | |
| Other network parameters | All Netcom 5.0 |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.84GHz X1*1+2.4GHz A78*3+1.8GHz A55*4 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery