| Basic parameters | |
| Released | April 3, 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | March 30, 2021 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera |
| Fuselage color | Galaxy Dazzle Realm, Starlight Dream Shadow |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 164.8mm |
|---|---|
| Width | 76.4mm |
| Depth | 7.9mm |
| Weight | 184g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Dimensity 720 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | MyOS11 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.67 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080 pixels |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Touch sampling rate | 240Hz |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 5 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:64 megapixel rear camera 2:80 megapixel rear camera 3:0.5 megapixel rear camera 4:0.2 megapixel front camera 1:16 megapixel |
| Aperture | Rear camera 1: f/2.4 Rear camera 2: f/1.79 Rear camera 3: f/2.2 Front camera 1: f/2.45 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | 2G: UMTS B1/2/5/8 2G: GSM B2/3/5/8 4G: TDD B34/39/40/41/38 4G: FDD B1/3/5/7/8 5G: n41/n78/ n1/28 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Nano SIM card> |
| GPS | GPS Navigation> |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4000mAh |
| Wired charging | 30w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Light sensor, proximity sensor, acceleration sensor, fingerprint recognition |
| Other functions | Memory fusion technology |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Mali-G57 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 395ppi |
| HDR technology | HDR 10 |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM), China Telecom 2G (CDMA) |
| Connect and share | WLAN hotspot, VoLTE |
| Other network parameters | Dual-mode 5G, Super Antenna 3.0 |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MIDI/MP3/AAC and other formats |
| Video support | Support MP4/3GP/AVC/AVI/MPEG-4 and other formats |
| Build, materials | Metal middle frame View official picture> |
| CPU frequency | 2.0Ghz A76*2+2.0GHz A55*6 |
| System version | Android R |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery