| Basic parameters | |
| Released | May 14, 2022 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | May 9, 2022 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Curved Screen |
| Fuselage color | Ink painting,Dunhuang |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 163.28mm |
|---|---|
| Width | 73.56mm |
| Depth | 8.41mm |
| Weight | 204g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 |
|---|---|
| RAM | The 12GB game runs smoothly |
| Internal storage | 512GB105,000 photos 44,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | MyOS12 |
| loudspeaker | Stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.8 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (under screen type), curved screen |
| Display resolution | 2480x1116px |
| Screen material | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 10bit, 100%DCI-P3 |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear ultra-humanistic lens: Rear ultra-wide Angle lens: super wide Angle lens Rear hidden telephoto lens: hidden telephoto lens Front main camera: main camera |
| Pixel | Rear ultra-humanistic lens: 64 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 64 million pixels rear hidden telephoto lens: 64 million pixels front main camera: 16 million pixels |
| Aperture | f/1.6 |
| Focus | TOF laser focus |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | Rear transhuman lens: The transhuman lens and periscope telephoto lens support OIS optical image stabilization. Rear ultra-wide-angle lens: The transhuman lens and periscope telephoto lens support OIS optical image stabilization. Rear periscope telephoto lens: The superhuman lens and periscope telephoto lens support OIS optical image stabilization |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6E (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano-Sim card) |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo Navigation, QZSS |
| Bluetooth | Support Bluetooth 5.2 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | support |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 80w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, proximity sensor, Hall sensor, geomagnetic sensor, gyroscope, laser focus sensor, Flicker sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 730 |
| RAM memory | LPDDR5 |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | Independent security chip, UDC Pro screen display chip |
| Pixel density | 400ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | 3000000:1 |
| Screen brightness | 1500nits peak brightness |
| Screen technology | 1440Hz high frequency PWM dimming, TUV Rheinland low blue light eye protection certification |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Metal middle frame, glass back shell |
| CPU frequency | 3.0GHz X2*1+2.5GHz A710*3+1.8GHz A510*4 |
| System version | Android 12 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery