| Basic parameters | |
| Released | August 11, 2022 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | August 11, 2022 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Folding Screen |
| Fuselage color | Feng Yahei |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 166.99mm |
|---|---|
| Width | 79.79mm |
| Depth | 7.62mm |
| Weight | 198g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | MyUI 4.0 |
| loudspeaker | Two speakers stereo, Dolby Panorama |
| Screen | |
| Screen dimensions | Primary: 6.7 inches Secondary: 2.7 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (center hole screen), folding screen, face screen |
| Display resolution | Main: 2400×1080px Secondary: 800×573px |
| Screen material | OLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 1 billion colors, DC dimming |
| Camera | |
| Total camera count | 2 |
|---|---|
| Camera name | Rear main lens: main lens Rear ultra-wide lens: ultra-wide lens Front main lens: main lens |
| Pixel | Rear main lens: 50 million pixels rear ultra-wide lens: 13 million pixels front main lens: 32 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | Rear main camera lens: OIS optical image stabilization Rear ultra-wide-angle lens: OIS optical image stabilization Front main camera: OIS optical image stabilization |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Single card (Nano SIM card) |
| GPS | |
| Bluetooth | Support Bluetooth> |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 3500mAh big battery big battery mobile phone> |
| Wired charging | 30w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | Life waterproof |
|---|---|
| Inductor | |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 730 |
| RAM memory | LPDDR5 |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | HDR 10+ |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Double SGS certification |
| Number of shots | |
| Wide Angle | 121° |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Metal middle frame, glass back shell |
| CPU frequency | 3.2GHz X2*1+2.75GHz A710*3+1.8GHz A510*4 |
| System version | Android 12 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery