| Basic parameters | |
| Released | May 31, 2022 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | May 24, 2022 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Fast Charge |
| Fuselage color | Deep space blue, shadow black |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 161.81mm |
|---|---|
| Width | 75.34mm |
| Depth | 8.92mm |
| Weight | 190g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Dimensity 700 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | MIUI 12.5 |
| loudspeaker | 1217 speaker unit |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.5 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080px |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Touch sampling rate | 180Hz |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Rear portrait depth of field lens: portrait depth of field lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 48 million pixels rear portrait depth of field lens: 2 million pixels Front main shot: 8 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.79 Rear portrait depth lens: f/2.4 Front main camera: rear f/1.79+f/2.4, front: f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | 1080p@30fps, 720p@30fps video recording, 720p@120fps slow motion video recording |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | Rear: 10x digital zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | 5G: SA n1/n41/n78 5G: NSA n41/n78 4G: FDD-LTE B1/3/5/7/8 4G: TDD-LTE B34/38/39/40/41 3G: WCDMA B1/2/5 /8 3G: CDMAEVDO BC0 2G: GSM B2/3/5/8 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS navigation (L1), GLONASS navigation (G1), Beidou navigation>, Galileo navigation (E1), A-GPS, electronic compass, Wi-Fi network positioning, data network positioning |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| NFC | |
| Infrared port | support |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 18w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Ambient light sensor, acceleration sensor, gyroscope, electronic compass, infrared remote control, distance sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | ARM Mail-G57 MC2 |
| RAM memory | LPDDR4X |
| ROM storage type | UFS 2.2 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | 1500:1 |
| Screen brightness | 400nits, 4096 levels of brightness adjustment |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | 1080P@30fps, 720P@30fps video recording |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic back shell |
| CPU frequency | 2.2Ghz A76*2+2.0GHz A55*6 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery