| Shape | |
| Length | |
|---|---|
| Width | |
| Depth | 8.46mm |
| Weight | 199g |
| Hardware | |
| CPU | |
|---|---|
| RAM | The 12GB game runs smoothly |
| Internal storage | |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | |
| loudspeaker | Stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), curved screen |
| Display resolution | |
| Screen material | |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 100% DCI-P3 color gamut, 1.07 billion colors, 10bit color depth |
| Camera | |
| Total camera count | |
|---|---|
| Camera name | Rear camera 1:35mm humanities mirror royal main camera Front camera 1: selfie main camera |
| Pixel | 16 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | AF |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | |
| SIM card | |
| GPS | GPS navigation>, A-GPS technology>, Beidou navigation>, Galileo navigation, GLONASS navigation (L1+L5 dual frequency) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity acceleration, light proximity, geomagnetism, gyroscope |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 740 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | 3000000:1 |
| Screen brightness | 1000nits peak brightness |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic middle frame, White Island, Black Reef: Glass back cover Lantau: Plain leather back shell |
| CPU frequency | |
| System version | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery