| Basic parameters | |
| Released | July 15, 2023 |
|---|---|
| Product model | REALME Nazro 60 Pro |
| Announced | |
| Usage scenario | Camera , Fast Charge , Curved Screen , 5G |
| Fuselage color | Mars orange, cosmic black |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 161.6mm |
|---|---|
| Width | 73.9mm |
| Depth | 8.7mm |
| Weight | 191g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Dimensity 7050 |
|---|---|
| RAM | The 12GB game runs smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | realme UI 4.0 |
| loudspeaker | Superlinear dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.7 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), curved screen |
| Display resolution | 2412x1080px |
| Screen material | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 360Hz, up to 1260Hz instantaneous sampling rate |
| Screen Color | 1.07 billion colors, 100% P3 color gamut |
| Camera | |
| Total camera count | Triple camera (rear dual) |
|---|---|
| Camera name | Rear camera 1: super sensitive main camera Rear camera 2: macro lens Front camera 1: main camera |
| Pixel | Rear camera 1:1 megapixel Rear camera 2:0.2 megapixel Front camera 1:16 megapixel |
| Aperture | Rear camera 1: f/1.75 Rear camera 2: f/2.4 Front camera 1: f/2.45 |
| Focus | |
| Focus Distance | Rear camera 1: 26mm Rear camera 2: 22mm |
| Anti-shake | OIS optical image stabilization |
| Rear camera function | 100 million ultra-clear mode, targeted zoom, street photography mode, super night scene, panorama, professional, textured portrait mode, HDR, AI scene recognition, AI beauty, AI ID photo, filter, colorful mode, super text, portrait Distortion correction, multiple shots, super group photo |
| Rear video shooting | 4K@30fps, 1080P@30fps/60fps, 720P@30fps/60fps video recording, 1080P@120fps/480fps, 720P@240fps/960fps slow motion video recording |
| Front camera function | Front portrait blur, front panorama, beauty, face recognition, filters, front super night scene, AI ID photo, AI scene recognition |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Tri-band WiFi, WiFi6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | 2G: GSM 850/900/1800MHz 2G: CDMA 1x BC0 3G: WCDMA Bands 1/5/8 4G: LTE FDD Bands 1/3/5/7/8/28A 4G: LTE TDD Bands 34/38/39/40 /41 5G: NR SA n1/n5/n8/n28A/n41/n77/n78 5G: NR NSA n41/n77/n78 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS navigation>, Glonass navigation, Beidou navigation>, Galileo navigation, QZSS navigation |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 67w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Geomagnetic sensor, light sensor, distance sensor, gyroscope, acceleration sensor, under-screen optical fingerprint |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Mali-G68 MC4 |
| RAM memory | LPDDR4X |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | SUPERVOOC S power chip management |
| Pixel density | |
| HDR technology | HDR 10+ |
| Contrast | 5000000:1 |
| Screen brightness | 950nits local peak brightness |
| Screen technology | |
| Number of shots | Rear camera 1: 6P Rear camera 2: 3P Front camera 1: 5P |
| Wide Angle | Rear camera 1: 79.5° Rear camera 2: 88° Front camera 1: 82.3° |
| Camera feature | |
| Front video | 1080P@30fps, 720P@30fps video recording |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.6GHz Cortex-A78*2+2.0GHz Cortex-A55*6 |
| System version | Based on Android 13 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery