| Basic parameters | |
| Released | July 19, 2022 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | July 12, 2022 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Fast Charge |
| Fuselage color | Hard suitcase·wilderness,Iceland |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 161.4mm |
|---|---|
| Width | 74.3mm |
| Depth | 8.17mm |
| Weight | 199g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | realme UI 3.0 |
| loudspeaker | Dolby Panoramic Sound dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.7 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), face screen |
| Display resolution | 2412x1080px |
| Screen material | OLED |
| Refresh rate | 120Hz(1-120) |
| Touch sampling rate | 1000Hz |
| Screen Color | 10bit, 100%DCI-P3 wide color gamut, JNCD≈0.4 |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear ultra-wide Angle lens: super wide Angle lens Rear 40x microscope lens: 40x microscope lens Front shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 50 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 50 million pixels front main shot: 16 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.8 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.2 Front main camera: rear f/1.8+f/2.2, front f/2.5 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | Rear main camera: OIS optical image stabilization Rear ultra-wide-angle lens: OIS optical image stabilization Rear 40x microscope lens: OIS optical image stabilization Front main camera: OIS optical image stabilization |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | 5G: NSA n41/n77/n78 5G: SA n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28A/n38/n40/n41/n66/n77/n78 4G: FDD-LTE B1/B2/B3/B4/B5 /B7/B8/B12/B13/B17/B18/B19/B20/B25/B26/B28A/B66 4G: TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 2G: CDMA1X BC0 2G: GSM 850/900/1800 /1900MHz |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo Navigation, QZSS, Navlc |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2, supports SBC/AAC/aptX/aptx HD/LDAC/LHDC |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery (dual cell) |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 100w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Geomagnetic sensor, front and rear dual light sensors, distance sensor, gyroscope, acceleration sensor, color temperature sensor, under-screen optical fingerprint (supports heart rate detection) |
| Other functions | New ProLight2.0 super-sensitive technology |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 730 |
| RAM memory | LPDDR5X |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | Pixelworks X7 independent graphics chip |
| Pixel density | |
| HDR technology | HDR 10+ |
| Contrast | 5000000:1 |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | Rear main camera: 6P Rear ultra-wide-angle lens: 6P Front main camera: Rear: 6P+6P |
| Wide Angle | Rear main camera: 84.4° Rear ultra-wide-angle lens: 150° Front main camera: front 82.3°, rear 84.4°+150° |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | Super N28 Free Four Antennas |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Metal middle frame, plain leather back shell |
| CPU frequency | 3.2GHz X2*1+2.75GHz A710*3+1.8GHz A510*4 |
| System version | Android 12 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery