| Basic parameters | |
| Released | April 27, 2022 |
|---|---|
| Product model | REALME Q5 Pro |
| Announced | April 20, 2022 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart |
| Fuselage color | Phantom, burning in summer, flowing in snow |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 162.9mm |
|---|---|
| Width | 75.8mm |
| Depth | 8.65mm |
| Weight | 194.5g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 870 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | realme UI 3.0 |
| loudspeaker | Stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | |
|---|---|
| Screen type | Full screen (top left hole screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080px |
| Screen material | AMOLED(E4) |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 720Hz touch refresh rate, 1000Hz instantaneous touch refresh rate |
| Screen Color | 100%DCI-P3 |
| Camera | |
| Total camera count | |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear super wide Angle lens: super wide Angle lens Rear macro lens: macro lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 64 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 8 million pixels rear macro lens: 2 million pixels front main shot: 16 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.79 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.25 Rear macro lens: f/2.4 Front main camera: f/2.45 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | 5G:SA N41(2515-2675MHZ)/N78/N1/N3/N5/N8/N28A 5G:NSA N41(2515-2675MHZ)/N77/N78 2G:GSM 850/900/1800/1900 2G:CDMA BC0 2G:CDMA2000 BC0 3G:WCDMA B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19 4G:TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41(2515-2675MHz) 4G:FDD-LTE B1/2/3/4/5/7/8/18/19/26/28A |
| Network technology | |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo Navigation, QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2, supports SBC/AAC/aptX/aptx HD/LDAC/LHDC |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 80w (full charge in 33 minutes) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Geomagnetic sensor, light sensor, distance sensor, gyroscope, acceleration sensor, under-screen fingerprint |
| Other functions | +5GB memory expansion technology |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 650 |
| RAM memory | LPDDR4X |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | HDR 10+ |
| Contrast | 5000000:1 |
| Screen brightness | 1300nits peak brightness |
| Screen technology | |
| Number of shots | Rear main camera: 6P Rear ultra-wide-angle lens: 5P Front main camera: 5P |
| Wide Angle | 80.5° |
| Camera feature | |
| Front video | 1080p@30fps video recording 720p@30fps video recording |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic back shell |
| CPU frequency | 3.2GHz A77*1+2.42GHz A77*3+1.8GHz A55*4 |
| System version | Android 12 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery