| Basic parameters | |
| Released | October 19, 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | October 13, 2021 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Camera , Music , Phablet |
| Fuselage color | Hacker Silver, Blue Sky Barrier, Dark Matter |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 162.2mm |
|---|---|
| Width | 74.6mm |
| Depth | 8.29mm |
| Weight | 198.5g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 888 |
|---|---|
| RAM | The 12GB game runs smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | ColorOS 12 |
| loudspeaker | Stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.62 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (top left hole screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080px |
| Screen material | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | sRGB, Display P3 |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear super wide Angle lens: super wide Angle lens Rear macro lens: macro lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 50 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 16 million pixels rear macro lens: 2 million pixels front main shot: 16 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.8 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.2 Front main camera: f/2.4 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | OIS optical image stabilization, EIS electronic image stabilization, super night scene, macro photography, intelligent scene recognition, portrait mode, professional mode, panorama mode, RAW format, style filter, video portrait, video focus tracking, recording focus tracking, time-lapse Photography, slow motion, super text, multi-view video, long exposure, movie mode, super image quality, AI ID photo, front EIS electronic image stabilization, face recognition unlocking |
| Rear video shooting | 4K (3840x2160, 30 frames/second) video recording 4K (3840x2160, 60 frames/second) video recording 1080p (1920×1080, 30 frames/second) video recording 1080p (1920×1080, 60 frames/second) video recording 1080p ( 1920×1080, 240 frames/second) Super slow motion video recording 720p (1280×720, 480 frames/second) Super slow motion video recording 1080p (1920×1080, 30 frames/second) Delayed video recording |
| Front camera function | Screen fill light, backlight mode, backlight selfie HDR, AI beauty, selfie super night scene, portrait mode |
| Flash | LED fill light (dual) |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax), 2x2 MIMO |
|---|---|
| Network frequency | 5G: NSA N1/3/5/8/40/41/78 5G: SA N1/3/5/8/28A/40/41/78 4G: LTE B1/2/3/4/5/7/8 /12/17/18/19/20/26/28A/34/38/39/40/41 4G: MIMO LTE B1/3/38/39/40/41 NR N1/3/40/41/78 3G :WCDMA B1/2/4/5/8/19 3G: CDMA BC0 EVDO 2G: GSM B2/3/5/8 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS navigation (dual frequency L1+L5), A-GPS technology>, GLONASS navigation>, Beidou navigation>, Galileo (dual frequency E1+E5a) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2, supports AAC/LDAC |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4500mAh |
| Wired charging | 65w (10V/6.5A warp flash charge) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Screen fingerprint sensor, acceleration sensor, M-sensor electronic compass, gyroscope, light sensor, distance sensor, Sensor Core, Flick-detect Sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno660 |
| RAM memory | LPDDR5 |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 402ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Corning Gorilla Glass> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | 123° |
| Camera feature | |
| Front video | 1080p (1920×1080, 30 frames/second) video recording |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MP3/AAC/AAC+/WMA/AMR-NB/AMR-WB/WAV/FLAC/APE/OGG/MID/M4A/IMY/AC3/EAC3/EAC3-JOC/AC4 and other formats |
| Video support | Support MKV/MOV/MP4/H.265 (HEVC)/AVI/WMV/TS/3GP/FLV/WEBM and other formats |
| Build, materials | Glass back shell |
| CPU frequency | 2.84GHz X1*1+2.4GHz A78*3+1.8GHz A55*4 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery