| Basic parameters | |
| Released | December 28, 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | December 20, 2021 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart |
| Fuselage color | Mineral shadow blue, rock crystal white, fantasy fluorescent color |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support >, Face Wake Facial recognition |
| Shape | |
| Length | 164.7mm |
|---|---|
| Width | 76.68mm |
| Depth | 8.53mm |
| Weight | 189g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 870 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | OriginOS Ocean |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.67 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080 pixels |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 144Hz |
| Touch sampling rate | Normal mode 120Hz, some game scenes 240Hz |
| Screen Color | 16.7 million colors, P3 color gamut |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear super wide Angle lens: super wide Angle lens Rear macro lens: macro lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 50 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 8 million pixels rear macro lens: 2 million pixels front main shot: 16 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.8 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.2 Rear macro lens: f/2.4 Front main camera: f/2.45 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | 4K (3840x2160) video recording 1080p (1920×1080) slow motion video recording |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | Rear: 10x digital zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo Navigation, QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2, SBC/aptX/AAC/aptX HD/aptX Adaptive/LDAC |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4500mAh |
| Wired charging | 55w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, proximity sensor, gyroscope, electronic compass |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno650 |
| RAM memory | LPDDR4X four channels |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 395ppi |
| HDR technology | Support |
| Contrast | 1500:1(典型值) |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic middle frame, plastic back shell |
| CPU frequency | 3.2GHz A77*1+2.42GHz A77*3+1.8GHz A55*4 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery