| Basic parameters | |
| Released | April 25, 2022 |
|---|---|
| Product model | HONOR Play6T Pro |
| Announced | April 07, 2022 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Elderly |
| Fuselage color | Magic night black, titanium sky silver, rose gold |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 163.4mm |
|---|---|
| Width | 74.7mm |
| Depth | 7.45mm |
| Weight | 175g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Dimensity 810 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | Magic UI 5.0 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.7 inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 2388x1080px |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16 million colors |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear depth of field lens: depth of field lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 48 million pixels Rear depth of field lens: 2 million pixels Front main shot: 8 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.8 Rear depth of field lens: f/2.4 Front main camera: f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | 1080p video recording |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | Rear: 10x digital zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4000mAh |
| Wired charging | 40w(10V/4A) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, fingerprint sensor, compass, ambient light sensor, proximity light sensor |
| Other functions | +2GB memory fusion technology |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM memory | LPDDR4X |
| ROM storage type | UFS 2.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 391ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | 1080p video recording |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic middle frame, plastic back shell |
| CPU frequency | 2.4GHz*2+ 2.0GHz*6 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery