| Basic parameters | |
| Released | September 2021 |
|---|---|
| Product model | HONOR Changwan 20 Pro |
| Announced | |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera , Elderly |
| Fuselage color | Fantasy Night Black, Iceland Fantasy, Titanium Sky Silver |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 163.93mm |
|---|---|
| Width | 75.79mm |
| Depth | 8.95mm |
| Weight | 179g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Helio G80 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | Magic UI 4.0 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.53 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080px |
| Screen material | OLED |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16.7 million colors, DCI-P3 color gamut |
| Camera | |
| Total camera count | 5 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear ultra-wide Angle lens: super wide Angle lens Rear depth of field lens: depth of field lens Rear macro lens: macro lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 64 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 8 million pixels rear depth of field lens: 2 million pixels rear macro lens: 2 million pixels front main shot: 16 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.9 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.4 Rear depth-of-field lens: f/2.4 Rear macro lens: f/2.4 Front-facing main camera: f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | 10x digital zoom |
| Rear video shooting | 1080p (1920×1080) video recording |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | 4G:TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41(2496~2690MHz) 4G:FDD-LTE B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B18/B19/B20/B28 3G:WCDMA B1/B2/B4/B5/B8/B19 3G:CDMA(主副卡二选一) BC0(仅限中国电信(中国大陆+澳门) 2G:GSM B2/B3/B5/B8 |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (choose two card slots from three, dual Nano-Sim cards or single Nano-Sim card + single micro-SD card) |
| GPS | |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1, supports SBC/AAC/LDAC |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 3800mAh big battery big battery mobile phone> |
| Wired charging | 22.5w (10V/2.25A, fully charged in 65 minutes) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, ambient light sensor, proximity light sensor, fingerprint sensor, compass |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Mali-G52 MC2 |
| RAM memory | LPDDR4X |
| ROM storage type | UFS 2.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | DC dimming>, TUV Rheinland eye protection certification |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | 1080p (1920×1080) video recording |
| 5G network | |
| 4G network | All Netcom: China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.0Ghz A75*2+1.8GHz A55*6 |
| System version | Android 10 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery