| Basic parameters | |
| Released | December 10, 2021 |
|---|---|
| Product model | HONOR 60 |
| Announced | December 01, 2021 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera , Game , Fast Charge , Curved Screen |
| Fuselage color | Fantasy starry sky, bright black, ink jade green, Juliet |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 161.4mm |
|---|---|
| Width | 73.3mm |
| Depth | 7.98mm |
| Weight | 179g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 778g |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | Magic UI 5.0 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.67 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), curved screen |
| Display resolution | 2400x1080px |
| Screen material | OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 360Hz |
| Screen Color | 10bit, DCI-P3 color gamut |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear super wide Angle lens: super wide Angle lens Rear depth of field lens: depth of field lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 108 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 8 million pixels rear depth of field lens: 2 million pixels front main shot: 32 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.9 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.2 Rear depth-of-field lens: f/2.4 Front main camera: f/2.4 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | 4K (3840x2160, 30 frames/second) video recording, supports EIS video anti-shake |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | Rear: 10x digital zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | 5G: NR n1/n5/n8/n28A/n41/n77/n78 4G: FDD-LTE B1/B2/B3/B4/B5/B8/B18/B19/B26/B28A 4G: TDD-LTE B34/B38/B39 /B40/B41 3G: WCDMA B1/B2/B4/B5/B8/B19 2G: CDMA (choose one of the primary and secondary cards) BC0 (only China Telecom (Mainland China + Macau)) 2G: GSM B2/B3/B5/ B8 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS navigation>, GLONASS navigation>, Beidou navigation>, Galileo navigation, cellular network positioning, WLAN network positioning, AGPS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2, supports BLE, supports SBC/AAC/APTX/APTX HD/LDAC |
| NFC | Support NFC: card reader mode, point-to-point mode, card simulation mode (wallet payment, SIM card payment, HCE payment) The SIM card used for SIM card payment can only be placed in the SIM1 card slot) |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4800mAh |
| Wired charging | 66w(11V/6A) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, fingerprint sensor, gyroscope, compass, ambient light sensor, proximity light sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 642L |
| RAM memory | LPDDR4X |
| ROM storage type | UFS 2.2 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 395ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | Supports up to 1080p (2520×1080) video recording and EIS video anti-shake |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | Dual-mode 5G |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic middle frame |
| CPU frequency | 2.4GHz A78*1+2.2GHz A78*3+1.9GHz A55*4 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery