| Basic parameters | |
| Released | 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | |
|---|---|
| Width | |
| Depth | |
| Weight | 191g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 778g |
|---|---|
| RAM | 4GB/6GB games work well |
| Internal storage | 64GB/ 128GB13,000 photos 5461 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | |
| UI OS | One UI 2.0 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.4 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen, face screen |
| Display resolution | 2340x1080 pixels |
| Screen material | OLED |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 5 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear ultra-wide Angle lens: super wide Angle lens Rear depth of field lens: depth of field lens Rear macro lens: macro lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 64 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 12 million pixels rear depth of field lens: 5 million pixels rear macro lens: 5 million pixels front main shot: 32 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | support |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Nano SIM card> |
| GPS | GPS Navigation> |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 15w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP67 rating> |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor, fingerprint recognition |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 642L |
| RAM memory | LPDDR4X |
| ROM storage type | UFS 2.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | 128° |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM), China Telecom 2G (CDMA) |
| Connect and share | WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | 26 hours of video playback, 119 hours of music playback, 48 hours of talk time |
| Audio formats | Support MIDI/MP3/AAC and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4 and other formats |
| Build, materials | Polycarbonate materialView official picture> |
| CPU frequency | 2.4GHz A78*1+2.2GHz A78*3+1.9GHz A55*4 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery