| Basic parameters | |
| Released | September 10, 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | August 11, 2021 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Folding Screen |
| Fuselage color | Yunmengbai |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 72.2mm |
|---|---|
| Width | Product size: 166mm Folding size: 86.4mm |
| Depth | Product size: 6.9mm Folding size: 17.1mm |
| Weight | 183g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 888 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | One UI 3.1.1 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | Primary: 6.7 inches Secondary: 1.9 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (hole screen), folding screen, face screen |
| Display resolution | Main: 2640x1080 pixels Secondary: 260×512px |
| Screen material | Primary: Dynamic AMOLED 2X Secondary: Super AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz(10-120) |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear super wide Angle lens: super wide Angle lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 12 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 12 million pixels front main shot: 10 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/2.2 Rear ultra-wide-angle lens: f/1.8 Front main camera: f/2.4 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | 10x electronic zoom, main camera supports OIS optical image stabilization |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax), HE80, 1024QAM |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Single card (Nano SIM card) |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo Navigation |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 3300mAh big battery big battery mobile phone> |
| Wired charging | 15w |
| Wireless charging | Support>,10w |
| Wireless reverse charging | Support, 4.5w |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IPX8 rating |
|---|---|
| Inductor | Acceleration sensor, air pressure sensor, fingerprint reader, gyroscope sensor, geomagnetic sensor, Hall sensor, RGB light sensor, proximity sensor |
| Other functions | Adaptive split screen |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno660 |
| RAM memory | LPDDR5 |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Corning Gorilla Victus Glass> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MP3/M4A/3GA/AAC/OGG/OGA/WAV/WMA/AMR/AWB/FLAC/MID/MIDI/XMF/MXMF/IMY/RTTTL/RTX/OTA/DFF/DSF/APE and other formats |
| Video support | Support MP4/M4V/3GP/3G2/WMV/ASF/AVI/FLV/MKV/WEBM and other formats |
| Build, materials | Metal middle frame, glass back shell |
| CPU frequency | 2.84GHz X1*1+2.4GHz A78*3+1.8GHz A55*4 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery