| Basic parameters | |
| Released | |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | March 17, 2022 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Camera |
| Fuselage color | Sunny blue, cosmic black, waxy white, peach |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 159.6mm |
|---|---|
| Width | 74.8mm |
| Depth | 8.1mm |
| Weight | 189g |
| Hardware | |
| CPU | Samsung Exynos 1280 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 1TB |
| UI OS | One UI 4.1 |
| loudspeaker | Stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.5 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080 pixels |
| Screen material | Super AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16 million colors |
| Camera | |
| Total camera count | 5 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear ultra-wide Angle lens: super wide Angle lens Rear depth of field lens: depth of field lens Rear macro lens: macro lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 64 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 12 million pixels rear depth of field lens: 5 million pixels rear macro lens: 5 million pixels front main shot: 32 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.8 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.2 Rear depth-of-field lens: f/2.4 Rear macro lens: f/2.4 Front-facing main camera: f/2.2 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | Rear main camera: OIS optical anti-shake Rear ultra-wide-angle lens: OIS optical anti-shake, OIS optical anti-shake Rear depth-of-field lens: OIS optical anti-shake, OIS optical anti-shake, OIS optical anti-shake Rear macro lens: OIS optical Anti-shake, OIS optical anti-shake, OIS optical anti-shake, OIS optical anti-shake |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | Rear: 10x digital zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | 5G: NR n1/28/41/78/79 4G: TDD-LTE B34/38/39/40/41 4G: FDD-LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/17/20 /28 3G: UMTS B1/2/4/5/8 2G: GSM 850/900/1800/1900 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (choose two card slots from three, dual Nano-Sim cards or single Nano-Sim card + single micro-SD card) |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo Navigation, QZSS |
| Bluetooth | Support Bluetooth 5.1 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 25w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP67 rating> |
|---|---|
| Inductor | Acceleration sensor, fingerprint reader, gyro sensor, geomagnetic sensor, Hall sensor, RGB light sensor, virtual proximity sensor |
| Other functions | +8GB memory expansion technology |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 405ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Corning Gorilla Glass 5 |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic middle frame, plastic back shell |
| CPU frequency | 2.4Ghz A78*2+2.0GHz A55*6 |
| System version | Android 12 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery