| Basic parameters | |
| Released | April 2020 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera , Game , Fast Charge |
| Fuselage color | black White |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 160.3mm |
|---|---|
| Width | 74.3mm |
| Depth | 7.96mm |
| Weight | 180g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 765g |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | ColorOS 7 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.4 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080px |
| Screen material | AMOLED |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16 million colors |
| Camera | |
| Total camera count | 5 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear wide Angle lens: wide Angle lens Rear monochrome lens: monochrome lens Rear portrait lens: portrait lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 48 megapixel rear wide-angle lens: 8 megapixel rear monochrome lens: 2 megapixel rear portrait lens: 2 megapixel front main shot: 32 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: f/1.7 Rear wide-angle lens: f/2.2 Rear monochrome lens: f/2.4 Rear portrait lens: f/2.4 Front main camera: Rear f/1.7+f/2.2+f/2.4 +f/2.4, front f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | 1080p (1920×1080, 30 frames/second) video recording 1080p (1920×1080, 60 frames/second) video recording 1080p (1920×1080, 1200 frames/second) video recording 2160p@30fps video recording |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | Master Card 5G(NR):n1/n78/n79/n41(n1 requires OTA support after the operator's existing network supports it) 4G+(FDD-LTE):B1C/B2C/B3C/B7C/B1A+B3A/B1A+B5A/B1A+B8A/B3A+B5A/B3A+B8A/B1A+B3A+B5A/B1A+B3A+B8A/B1A+B3C/B3C+B8A 4G+(TD-LTE):B38C/B39C/B40C/B41C/B40D/B41D/B3A+B41A/B8A+B41A/B39A+B41A/B39A+B41C/B39C+B41A 4G(FDD-LTE):B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B18/B19/B20/B26 4G(TD-LTE):B34/B38/B39/B40/B41 3G(WCDMA):B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19 3G(TD-SCDMA):1900(f)/2000(a)MHz 3G(CDMA2000):BC0(800MHz) 2G(GSM):850/900/1800/1900MHz 2G(CDMA):BC0(800MHz) Supplementary card 4G(TD-LTE):B34/B38/B39/B40/B41(160M) 4G(FDD-LTE):B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B18/B19/B20/B26 3G(WCDMA):B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19 2G(GSM ):850/900/1800/1900MHz 2G(CDMA):BC0(800MHz) |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | A-GPS technology (dual frequency), GLONASS navigation>, Beidou navigation>, GALILEO navigation |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, supports A2DP, LE |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4025mAh |
| Wired charging | 30w (20 minutes to fully charge 50%, VOOC4.0 fast charge) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Proximity sensor, fingerprint recognition, gyroscope, compass, acceleration sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno620, Qualcomm Adreno620 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | UFS 2.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 411ppi |
| HDR technology | Support |
| Contrast | |
| Screen brightness | 600nit |
| Screen technology | Corning Gorilla Glass 5 |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | 1080p (1920×1080, 30 frames/second) video recording |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE, China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000) |
| Connect and share | OTG, WLAN hotspot |
| Other network parameters | Dual-mode 5G |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Glass back shell |
| CPU frequency | 2.4GHz*1+2.2GHz*1+1.8GHz*6 |
| System version | Android 10.0 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery