| Basic parameters | |
| Released | November 2014 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart |
| Fuselage color | silver |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 136.9mm |
|---|---|
| Width | 68.1mm |
| Depth | 6.99mm |
| Weight | 137g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 410 (msm8916) |
|---|---|
| RAM | 1GB game running stuck |
| Internal storage | 8GB/16GB1638 photos 682 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 128GB |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 4.7 inches |
|---|---|
| Screen type | |
| Display resolution | 1280x720px |
| Screen material | TFT material (IPS technology) |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 2 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:80 megapixels Front camera 1:0.5 megapixels |
| Aperture | Rear camera 1: f/2.4 Front camera 1: f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | WIFI |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/900/1800/1900 3G:TD-SCDMA 1880-1920/2010-2025 4G:TD-LTE 1880-1920/2300-2400/2575-2635 |
| Network technology | 4G (mobile), 3G |
| SIM card | |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo Navigation |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB port |
| Battery | |
| Battery type | |
|---|---|
| Battery capacity | 2260mAh small battery |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor, electronic compass |
| Other functions | Hands-free calling, cloud services |
| Other information | |
| CPU cores | Quad core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 312ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | Mobile TD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support AAC/AAC+/AMR/MIDI/OGG/FLAC/WMA/WAV/APE/MP3 and other formats |
| Video support | Support MP4/AVI/3GP/MKV and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 1.2GHz |
| System version | Funtouch OS (based on Android 4.4) |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery