| Basic parameters | |
| Released | December 17, 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | December 2021 |
| Usage scenario | Smart , 4G , Camera , Fashion , Fast Charge , Elderly |
| Fuselage color | Fog night black, clear sea blue |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support >, Face Wake Facial recognition |
| Shape | |
| Length | 164.26mm |
|---|---|
| Width | 76.08mm |
| Depth | 8mm |
| Weight | 182g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 680 4g |
|---|---|
| RAM | 4GB games run so-so |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 1TB |
| UI OS | OriginOS 1.0 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.51 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 1600x720px |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch sampling rate | 60Hz |
| Screen Color | 16.7 million colors |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:13 million pixels Rear camera 2:0.2 million pixels front camera 1:80 million pixels |
| Aperture | Rear camera 1: f/2.2 Rear camera 2: f/2.4 Front camera 1: f/1.8 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | Rear: 10x digital zoom for main camera Front: 2x digital zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/900/1800MHz 2G:CDMA BC0 3G:WCDMA B1//B5/B8 3G:CDMA2000 BC0 4G:TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41(2555-2675MHz) 4G:FDD-LTE B1/B3/B5/B8 |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS navigation (L1), GLONASS navigation (G1), Beidou navigation (B1I), Galileo navigation (E1), QZSS (L1), AGPS, cellular network positioning, wireless LAN positioning |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, supports AAC/aptX/SBC/aptX Adaptive |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 18w (9V/2A, fully charged in 138 minutes) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP52 rating |
|---|---|
| Inductor | Acceleration sensor, ambient light sensor, proximity sensor, electronic compass, fingerprint sensor |
| Other functions | +2GB memory expansion |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Adreno 610 |
| RAM memory | LPDDR4X |
| ROM storage type | UFS 2.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 269ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | 1500:1 |
| Screen brightness | 460nits typical brightness |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | Rear camera 1: 76.7° Rear camera 2: 81° Front camera 1: 82.7° |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic middle frame, plastic back shell |
| CPU frequency | 2.4Ghz |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery