| Basic parameters | |
| Released | December 12, 2020 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | Smart , 5G , 4G , Camera , Fashion , Fast Charge |
| Fuselage color | Monet Color, Coral Sea, Titanium Sky Gray |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support >, Face Wake Facial recognition |
| Shape | |
| Length | 164.15mm |
|---|---|
| Width | 75.35mm |
| Depth | 8.4mm |
| Weight | 185.5g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Dimensity 720 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | Funtouch OS 10.5 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.58 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 2408x1080 pixels |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16.7 million colors, 96% color saturation |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:48 megapixel Rear camera 2:0.2 megapixel front camera 1:80 megapixel |
| Aperture | Rear camera 1: f/1.79 + f/2.4 Front camera 1: f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | Panorama, portrait mode, time-lapse photography, super night scene |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | Portrait mode, panorama |
| Flash | Rear LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/GMS900/DCS1800/PCS1900 2G:CDMA BC0 3G:WCDMA B1/B4/B5/B8 3G:CDMA2000 BC0 4G:TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 4G:FDD-LTE B1/B3/B4/B5/B8/B28A 4G+:B1/B3/B39/B40/B41 5G:n1/n28A/n41(2525-2675MHz)/n77(3300-3600MHz)/n78(3300-3600MHz) |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation> |
| Bluetooth | Support Bluetooth 5.1 |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 18w(9V/2A) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, distance sensor, gyroscope, electronic compass, fingerprint recognition |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Mali G57 MC3 |
| RAM memory | LPDDR4X |
| ROM storage type | UFS 2.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | 1500:1 |
| Screen brightness | 460nits |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | OTG, WLAN hotspot, VoLTE |
| Other network parameters | Dual-mode 5G |
| Battery life | |
| Audio formats | Support AAC/AMR/MIDI/OGG/FLAC/WMA/WAV/APE/MP3 and other formats |
| Video support | Support MP4/3GP/MTV/AVI |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.0Ghz A76*2+2.0GHz A55*6 |
| System version | Android 10 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery