| Basic parameters | |
| Released | August 2020 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | July 27, 2020 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Phablet , Music , Game |
| Fuselage color | Dark night, clear sky with cherry snow, beautiful forest |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 170mm |
|---|---|
| Width | 78.5mm |
| Depth | 8.9mm |
| Weight | 212g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Dimensity 800 (mt6873) |
|---|---|
| RAM | The 6GB game works well |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 512GB |
| UI OS | EMUI 10.1 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.8 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (top left hole screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080 pixels |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16.7 million colors |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:64 megapixel rear camera 2:80 megapixel rear camera 3:0.2 megapixel front camera 1:16 megapixel |
| Aperture | Rear camera 1: f/1.89 Rear camera 2: f/2.2 Rear camera 3: f/2.4 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | 4K (3840x2160, 30 frames/second) video recording |
| Front camera function | |
| Flash | support |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (choose two card slots from three, dual Nano-Sim cards or single Nano-Sim card + single micro-SD card) |
| GPS | GPS Navigation>, A-GPS Technology>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | support |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4300mAh |
| Wired charging | 22.5w(10V/2.25A) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, ambient light sensor, proximity light sensor, fingerprint recognition, gyroscope, compass |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Mali-G57 |
| RAM memory | LPDDR4 |
| ROM storage type | UFS 2.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 386ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM) |
| Connect and share | WLAN hotspot |
| Other network parameters | Mobile screen projection |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MIDI/MP3/AAC and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4 and other formats |
| Build, materials | Plastic back shell |
| CPU frequency | 4*Cortex-A76 2.0GHz + 4*Cortex-A55 2.0GHz |
| System version | Android 10 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery